Pobyt właścicielski - 11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu - cz. 10/11
Kwestia pobytu właścicielskiego czasami jest uregulowana w umowie najmu, a czasami w odrębnej umowie. Przy zakupie zwróć uwagę na:
-
Maksymalną liczbę dni do wykorzystania dla Ciebie jako właściciela lokalu.
Opcji jest sporo, od całkowitego braku takiej możliwości do nawet kilku miesięcy w roku. Najczęściej spotykam umowy z możliwością korzystania z lokalu przez 14-28 dni w roku.
-
W jakich terminach możesz wykorzystać pobyt właścicielski?
Zwykle wyłączony jest wysoki sezon (czasem nawet już od maja-czerwca do września) oraz święta, choć niektórzy operatorzy dają możliwość skorzystania z lokalu w tych terminach, np. przy obniżonej rentowności.
-
Z jakim wyprzedzeniem musisz powiadomić operatora o przyjeździe?
Stosuje się różne zapisy, są operatorzy, którzy nie wymagają wyprzedzenia (jeśli lokal jest w danym terminie wolny, po prostu go udostępniają), są też tacy, którzy wymagają rezerwacji na kilka miesięcy naprzód.
-
Ile dni w ciągu możesz skorzystać z pobytu?
Nie zawsze mając do dyspozycji dużą liczbę dni można je wszystkie wykorzystać naraz albo z drugiej strony, przyjechać na weekend. Niekiedy pobyty są maksymalnie tygodniowe, albo minimalnie kilkudniowe.
-
Czy ponosisz jakieś opłaty za pobyt właścicielski?
Czasem koszty pobytu są całkowicie darmowe, z drugiej strony w niektórych obiektach musisz jako właściciel opłacać każdą dobę hotelową w określonej wysokości (np. 100 zł/pokój), jeszcze inni operatorzy pobierają jednorazową opłatę za sprzątanie na zakończenie pobytu. Spotykana jest też forma obniżenia rentowności o określoną wartość w roku wykorzystania pobytu właścicielskiego.
-
Czy pobyt właścicielski masz do wykorzystania obligatoryjnie każdego roku, czy możesz to modyfikować?
Znane są mi umowy, gdzie jednego roku możesz skorzystać z pobytu właścicielskiego, a kolejnego zrzec się takiej możliwości i mieć dzięki temu wyższą rentowność.
-
Czy do lokalu możesz przyjechać tylko Ty jako właściciel, czy też Twoja rodzina i znajomi?
W zasadzie w każdym obiekcie dopuszcza się osoby towarzyszące. Jeśli jednak chciałbyś udostępnić lokal znajomym, samemu w tym czasie nie korzystając z lokalu, nie zawsze będzie to możliwe.
-
Czy w czasie pobytu właścicielskiego możesz korzystać z infrastruktury hotelowej?
Tak, jednak często jest ona wtedy dla Ciebie płatna (np. korzystanie z basenu). Zwykle hotele stosują zniżki dla właścicieli za korzystanie atrakcji. Za wyżywienie czy zabiegi SPA musisz zazwyczaj zapłacić normalną stawkę.
Duża część Klientów chciałaby w swoim lokalu spędzić corocznie chociaż trochę czasu. Pamiętaj o tych wszystkich aspektach przy zakupie apartamentu w systemie condo. Jeśli zależy Ci na częstym i nieograniczonym korzystaniu z lokalu, polecamy wybór innego rodzaju inwestycji.
Przed nami ostatni już odcienk cyklu - zapraszam!
Poprzednie odcinki:
Inwestor i sposób finansowania inwestycji
Indeksacja czynszu o wskaźnik inflacji
Mamy nadzieję, że pomagamy Ci w dobrym wyborze. Jeśli uważasz nasze artykuły za wartościowe, polub nas na facebooku, dołącz do naszej grupy lub zapisz się na newsletter. Zapraszamy!
O autorce artykułu:
Barbara Wysocka
Założyciel Property & Homes Sp. z o.o.
Sprzedażą nieruchomości zajmuje się od 2007 roku, w tym od sześciu lat głównie apartamentów wakacyjnych. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z nieruchomościami i hotelarstwem. Pośredniczyła w sprzedaży setek apartamentów pomagając w transakcjach w największym biurze nieruchomości w Polsce jako kierownik oddziału. Pracowała w Poznaniu, na Śląsku i w Warszawie, obecnie od kilku lat skupia się na terenie nadmorskim i pasa górskiego. Pasjonatka sprzedaży nieruchomości i nowych rozwiązań marketingowych. Prywatnie miłośniczka kajaków, długodystansowych marszy na orientację i kotów :)