Indeksacja czynszu o wskaźnik inflacji - 11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu - cz. 9/11

Indeksacja czynszu o wskaźnik inflacji – często pomijany w umowach a bardzo ważny czynnik, decydujący o realnej wartości otrzymywanego czynszu w skali wieloletniej.

Dziś wyjątkowo krótko, ale postanowiłam wyodrębnić ten punkt z uwagi na częste bagatelizowanie go przez Kupujących. Zadziwia mnie, jak niewielu Klientów zwraca uwagę na ten aspekt przy zakupie – czy czynsz najmu będzie indeksowany corocznie o wskaźnik inflacji czy też nie i pozostanie on na stałym poziomie przez 10 czy 15 lat. Przy obecnej wysokości inflacji (około 3,5%, a w pierwszym kwartale 2020 r. 4,6%), gdyby utrzymała się ona na podobnym poziomie, po okresie obowiązywania umowy, która nie zawiera takiego zapisu, nasz czynsz realnie byłby wart zaledwie około 2/3 a nawet połowę tego, co dzisiaj! Co prawda w obliczu pandemii prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego nie są optymistyczne, jednak zdecydowanie należy pamiętać o tym czynniku przy zakupie apartamentu - dlatego też poświęciłam mu osobny tekst.

 

Z drugiej strony, przeciwnicy zawierania indeksacji o wskaźnik inflacji w umowach najmu argumentują to faktem, że przy wysokiej inflacji zainteresowanie podróżami i drogimi pobytami w wysokiej klasy hotelach jest niższe, a obiekty takie nie będą w stanie wypracować obiecanej wartości przychodów. Wg mojej oceny jest w tej argumentacji pewna logika, jednak można by zastosować rozwiązanie pośrednie – np. indeksację do pewnego poziomu procentowego. Nie da się wypracować tu idealnego rozwiązania, bezpiecznego i równie korzystnego dla każdej ze stron. Faktem jest, że wskaźnik inflacji wyliczany jest dla różnego rodzaju produktów i uśredniony, a wzrosty cen żywności mogą nie iść w parze ze wzrostem cen usług hotelarskich. Z całą pewnością jednak zupełne pominięcie tego wskaźnika jest bardzo niekorzystne dla Kupującego. Ponadto stawia zbywalność apartamentu po kilku latach pod znakiem zapytania - kto będzie zainteresowany zakupem lokalu, w którym wypłacany czynsz mocno odbiega od stawek rynkowych? 

Kolejny, przedostatni już odcinek cyklu będzie nawiązywał do kwestii pobytu właścicielskiego - zapraszam!

Poprzednie odcinki cyklu:

Inwestor i sposób finansowania inwestycji

Operator hotelowy

Lokalizacja

Infrastruktura hotelowa

Stawka podatku VAT od zakupu

Cena

Rentowność

Zapisy umowy najmu

Mamy nadzieję, że pomagamy Ci w dobrym wyborze. Jeśli uważasz nasze artykuły za wartościowe, polub nas na facebooku, dołącz do naszej grupy lub zapisz się na newsletter. Zapraszamy!

O autorce artykułu:

Barbara Wysocka, Prezes Zarządu Property & Homes Sp. z o.o.

Barbara Wysocka

Założyciel Property & Homes Sp. z o.o.

Sprzedażą nieruchomości zajmuje się od 2007 roku, w tym od sześciu lat głównie apartamentów wakacyjnych. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z nieruchomościami i hotelarstwem. Pośredniczyła w sprzedaży setek apartamentów pomagając w transakcjach w największym biurze nieruchomości w Polsce jako kierownik oddziału. Pracowała w Poznaniu, na Śląsku i w Warszawie, obecnie od kilku lat skupia się na terenie nadmorskim i pasa górskiego. Pasjonatka sprzedaży nieruchomości i nowych rozwiązań marketingowych. Prywatnie miłośniczka kajaków, długodystansowych marszy na orientację i kotów :)