Cena - 11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu - cz. 6/11

Cena – czynnik, który niewątpliwie dla wielu jest decydujący przy zakupie. Czy pierwszy i najważniejszy? Jakich cen można dziś oczekiwać przy zakupie apartamentu w condohotelu?

Jak podejść do tematu ceny apartamentu? Czy jest ona najważniejszym czynnikiem przy zakupie? Z pewnością sama cena oderwana od pozostałych analizowanych przeze mnie czynników tak naprawdę niewiele mówi. W swoich analizach powinieneś oczywiście brać pod uwagę cenę, ale wyłącznie w nawiązaniu do jakości produktu, lokalizacji, warunków oferowanych przez operatora, infrastruktury obiektu. Cena tego samego apartamentu na ostatnim piętrze budynku z widokiem na morze będzie znacząco wyższa od ceny lokalu w tym samym budynku na parterze od południa. Apartament w mieście całorocznym jak Świnoujście będzie niekiedy dwa a nawet trzy razy droższy od apartamentu w pobliskim Dziwnówku. Lokal w pięciogwiazdkowym hotelu z basenami, siłownią i restauracjami będzie znacząco odbiegał cenowo od obiektu bez infrastruktury. Obecnie ceny metra kwadratowego apartamentów wakacyjnych w Polsce wahają się pomiędzy 7.000 a 35.000 zł. Tak więc cena – owszem – jest kluczowa, jednak wyłącznie w nawiązaniu do pozostałych czynników zakupu.

Ponadto pamiętaj, aby analizować raczej cenę metra kwadratowego niż całościową – jest ona bardziej miarodajna. Są jednak od tego wyjątki – mianowicie jeśli kupisz inwestycyjnie lokal dwupokojowy o powierzchni 50 mkw., będzie on zapewne pod kątem funkcjonalności podobny do lokalu o powierzchni 40 mkw. - jest to apartament odpowiedni dla małżeństwa z dzieckiem lub dwójką dzieci. Dodatkowe metry to wartość dodana, podobnie jak balkon czy różne inne udogodnienia, jednak najprawdopodobniej nie zarobisz znacząco więcej na wynajmie takiego lokalu (w przypadku samodzielnego wynajmu). Mówimy tu jednak o zakupie pokoju w condohotelu, a więc ze stałą stopą zwrotu – tutaj im wyższa cena, tym więcej zarobisz, biorąc pod uwagę procentowe wyliczenie stawki czynszu dla Właściciela. Czasem operator oferuje niższy procent dla większych, bardziej atrakcyjnych lokali – właśnie z tej przyczyny, że taki lokal nie jest w stanie wypracować dużo wyższego dochodu od mniejszego i mniej atrakcyjnego apartamentu; z kolei sam w sobie ma wyższą, bardziej stabilną i rosnącą w czasie wartość. Pamiętaj równocześnie, że operator „gwarantuje” stawkę czynszu jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, więc by lepiej zabezpieczyć Twój zakup, powinieneś kupić apartament w cenie rynkowej, nie patrząc wyłącznie na proponowany przez operatora dochód.

 

Zapraszam na kolejny odcinek cyklu za tydzień – omówię kwestię rentowności proponawanej w umowach najmu.

Poprzednie odcinki cyklu:

Inwestor i sposób finansowania inwestycji

Operator hotelowy

Lokalizacja

Infrastruktura hotelowa

Stawka podatku VAT od zakupu

Mamy nadzieję, że pomagamy Ci w dobrym wyborze. Jeśli uważasz nasze artykuły za wartościowe, polub nas na facebooku, dołącz do naszej grupy lub zapisz się na newsletter. Zapraszamy!

 

O autorce artykułu:

Barbara Wysocka, Prezes Zarządu Property & Homes Sp. z o.o.

Barbara Wysocka

Założyciel Property & Homes Sp. z o.o.

Sprzedażą nieruchomości zajmuje się od 2007 roku, w tym od sześciu lat głównie apartamentów wakacyjnych. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z nieruchomościami i hotelarstwem. Pośredniczyła w sprzedaży setek apartamentów pomagając w transakcjach w największym biurze nieruchomości w Polsce jako kierownik oddziału. Pracowała w Poznaniu, na Śląsku i w Warszawie, obecnie od kilku lat skupia się na terenie nadmorskim i pasa górskiego. Pasjonatka sprzedaży nieruchomości i nowych rozwiązań marketingowych. Prywatnie miłośniczka kajaków, długodystansowych marszy na orientację i kotów :)