Infrastruktura hotelowa - 11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu - cz. 4/11
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że jest to jeden z ważniejszych aspektów, które powinno się brać pod uwagę przy inwestycji w apartament typu condo. Czy zawsze działa on zero- jedynkowo i czy apartamenty w takich obiektach są bardziej atrakcyjne z punktu widzenia inwestora?
Z punktu widzenia Gościa hotelowego na pewno fakt, że hotel posiada baseny, aquapark, strefę spa/welness, restauracje, kawiarnie i inne udogodnienia działa na plus. Gość jest w stanie więcej zapłacić za pobyt w takim obiekcie, a także chętniej odwiedza go poza sezonem, gdy pogoda jest niepewna a część czasu spędza się w hotelu. Jest to szczególnie ważne nad polskim morzem, gdzie jak wiemy, pogoda potrafi nie rozpieszczać. Ponadto należy pamiętać, że w Polsce powstaje coraz więcej hoteli o wysokim standardzie, a brak takiej infrastruktury w niektórych przypadkach plasuje nasz obiekt na z góry przegranej pozycji w walce z konkurencją.
Należy jednak przy tym pamiętać o kwestii kosztów utrzymania tak zwanych „części wspólnych” (cudzysłów jest tu celowy, o czym dalej). W przypadku zakupu lokalu w kameralnym obiekcie, w którym znajduje się niewiele apartamentów, utrzymanie basenu będzie stanowiło spory koszt w wydatkach wspólnoty, jeśli dostęp do niego będzie ograniczony wyłącznie dla Gości Twojego obiektu. Z kolei udostępnienie basenu dla osób z zewnątrz będzie się wiązało z mniejszym komfortem użytkujących.
Bardzo często jednak – i zwróć na to uwagę przy zakupie – tak zwane „części wspólne” wcale nimi nie są. W większości przypadków właścicielem infrastruktury hotelowej nie jest wspólnota właścicieli, lecz prywatny inwestor (zwykle operator hotelowy). Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony w takiej sytuacji nie będziesz ponosił kosztów jej utrzymania. Z drugiej strony – to właściciel będzie decydował, na jakich warunkach udostępni swoją własność. Ponadto, jeśli – w skrajnym przypadku – operator będzie miał problemy finansowe i ogłosi upadłość, użytkowanie tych „części wspólnych” zależeć będzie przez dłuższy czas od syndyka masy upadłościowej. Są to oczywiście przypadki niesłychanie rzadko spotykane, jednak nie należy pomijać tego aspektu w swojej analizie ryzyka.
Zapraszam na kolejny odcinek cyklu za tydzień - tym razem zwrócimy uwagę na typ nieruchomości w kontekście jej przeznaczenia i związane z tym różnice.
Poprzednie odcinki cyklu:
Inwestor i sposób finansowania inwestycji
Mamy nadzieję, że pomagamy Ci w dobrym wyborze. Jeśli uważasz nasze artykuły za wartościowe, polub nas na facebooku, dołącz do naszej grupy lub zapisz się na newsletter. Zapraszamy!
O autorce artykułu:
Barbara Wysocka
Założyciel Property & Homes Sp. z o.o.
Sprzedażą nieruchomości zajmuje się od 2007 roku, w tym od sześciu lat głównie apartamentów wakacyjnych. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z nieruchomościami i hotelarstwem. Pośredniczyła w sprzedaży setek apartamentów pomagając w transakcjach w największym biurze nieruchomości w Polsce jako kierownik oddziału. Pracowała w Poznaniu, na Śląsku i w Warszawie, obecnie od kilku lat skupia się na terenie nadmorskim i pasa górskiego. Pasjonatka sprzedaży nieruchomości i nowych rozwiązań marketingowych. Prywatnie miłośniczka kajaków, długodystansowych marszy na orientację i kotów :)