Wyjście z inwestycji - 11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu - 11/11

Przed nami ostatni już, 11 czynnik, na który wg nas powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w systemie condo. Jest to płynność Twojej inwestycji, inaczej łatwość wyjścia z niej.

W naszej ocenie wyjście z inwestycji typu condo jest trudniejsze, niż sprzedaż mieszkania czy nawet apartamentu wakacyjnego bez umowy najmu z operatorem. Dlaczego?

 

Należy pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Po pierwsze, apartamenty w systemie condo kupują wyłącznie inwestorzy. Oznacza to, że krąg zainteresowanych zakupem osób będzie znacząco zawężony w porównaniu do chętnych do zakupu mieszkania czy apartamentu na własny użytek.

  2. Po drugie, lokale w condohotelach zwykle nie mają aneksów kuchennych, co wyłącza je z użytkowania w formule secondhome. Zwykle są dostępne przyłącza, jednak wiąże się to z przebudową całego apartamentu.

  3. Po trzecie i najważniejsze- jeśli masz zawartą umowę najmu ze wskazaną stałą kwotą czynszu, każde podwyższenie ceny lokalu będzie powodowało obniżenie rentowności a oferta stanie się mniej atrakcyjna dla nowego inwestora. Jest to szczególnie dotkliwe w ofertach bez indeksacji czynszu najmu o wskaźnik inflacji.

  4. Należy liczyć się ze zmiennością warunków rynkowych i oferowanych możliwości, w tym alternatywnych, nowszych inwestycji. Pamiętaj, że tutaj konkurencją dla Twojej oferty będą różne lokalizacje nie tylko w Polsce ale i za granicą. Co więcej, będą nią również zupełnie inne formy inwestycji, jak giełda, metale szlachetne czy obligacje.

 

Do tej pory istniejące condohotele wysokiej klasy, zarządzane przez renomowanych operatorów, dobrze zlokalizowane, z roku na rok zyskiwały na wartości i to dużo więcej, niż zwykłe lokale mieszkalne. Przykładem może być hotel Marine w Kołobrzegu, gdzie ceny po 10 latach funkcjonowania obiektu są przynajmniej dwukrotnie, a niekiedy trzykrotnie wyższe niż w momencie zakupu. Należy jednak pamiętać o zmienności koniunktury i zagrożeniach z tym związanych. Z pewnością im bardziej atrakcyjny apartament, tym ryzyko związane z płynnością wyjścia z inwestycji będzie mniejsze.

Przed dokonaniem zakupu upewnij się, czy w razie konieczności odzyskania gotówki będziesz mógł sobie pozwolić na stosunkowo długie oczekiwanie na nabywcę Twojego apartamentu.

 

To już ostatni artykuł z naszej serii „11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu”. Jeśli macie jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z nami – chętnie pomożemy dobrać optymalną inwestycję do Waszych potrzeb.

 

O autorce artykułu:

Barbara Wysocka, Prezes Zarządu Property & Homes Sp. z o.o.

Barbara Wysocka

Założyciel Property & Homes Sp. z o.o.

Sprzedażą nieruchomości zajmuje się od 2007 roku, w tym od sześciu lat głównie apartamentów wakacyjnych. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z nieruchomościami i hotelarstwem. Pośredniczyła w sprzedaży setek apartamentów pomagając w transakcjach w największym biurze nieruchomości w Polsce jako kierownik oddziału. Pracowała w Poznaniu, na Śląsku i w Warszawie, obecnie od kilku lat skupia się na terenie nadmorskim i pasa górskiego. Pasjonatka sprzedaży nieruchomości i nowych rozwiązań marketingowych. Prywatnie miłośniczka kajaków, długodystansowych marszy na orientację i kotów :)