Kołobrzeg - goście przez cały rok

Plaże, szeroka turystyczna oferta i ogromny potencjał - Kołobrzeg to uzdrowisko i popularny kurort w jednym. Ale coś co odróżnia miejscowość od innych nad morzem czy w górach to fakt, iż kurort dosłownie żyje cały rok. I podobnie jak Zakopane może przyznać – sezonowość to mit.

Korzystne działanie morskiego klimatu oraz złóż solankowych i borowinowych znajdujących się wokół Kołobrzegu doceniono już na początku XIX wieku. Miejscową solankę zastosowano po raz pierwszy w latach 30. XIX wieku, a kilkadziesiąt lat później do zabiegów leczniczych użyto też lokalną borowinę.

Miasto jest nie tylko największym polskim ośrodkiem turystycznym, ale również centrum rekreacji i SPA. Ma do tego wymarzone warunki: leczniczy klimat i lokalizację z dala od wielkiego przemysłu. Wiele obiektów w mieście dysponuje dziś rozbudowanym zapleczem sanatoryjnym, które staje się coraz powszechniejszą ofertą w miejscowych hotelach.  Dzisiaj w dalszym ciągu dominują tutaj kuracjusze, którzy przyjeżdżają na sanatoryjny wypoczynek z całej Polski – szczególnie w okresie wiosny i jesieni, ale także turyści szukają tutaj regeneracji i relaksu.

Od kilku lat Kołobrzeg może on pochwalić się również jedną z najpiękniejszych i najczystszych plaż nad Bałtykiem. Jej rewitalizację rozpoczęto w 2010 roku. Obecnie, liczy ona ok. 100 metrów szerokości i jest jedną z najszerszych w Polsce. Jest efektem zaangażowania lokalnego samorządu, wsparcia przedsiębiorców i funduszy unijnych.

 

Pozycję TOP widać na liczbach

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, ten znany i oblegany przez turystów kurort jest jednocześnie trzecim co do wielkości ośrodkiem turystycznym w kraju pod względem liczby udzielonych noclegów. Od lat znajduje się tuż za Warszawą i Krakowem, a przed takimi miastami jak m.in. Gdańsk, Wrocław, Poznań czy Zakopane.

Potencjał turystyczny miasta skłania do tego, aby zainwestować tutaj w nieruchomości wakacyjne. Możemy zdecydować się zarówno na zakup apartamentu wakacyjnego, jak i lokalu w systemie condo. Nasi eksperci szacują, że można liczyć nawet na ok. 8 proc. zwrot z zainwestowanego kapitału. Kołobrzeg za sprawą uzdrowiska nie jest tak uzależniony od sezonu, czy pogody, jak inne miejscowości. Kuracjusze przyjeżdżają tutaj więc niemal przez cały rok. Dodatkowo wśród odwiedzających coraz więcej jest obcokrajowców, w tym Niemców, którzy  zimą stanowią nawet 60 proc. gości.

 

Kołobrzeg nie zwalnia tempa, nie tylko rekreacja, ale też dodatkowe usługi

Jedną z największych atrakcji miasta jest kołobrzeskie molo. Wybudowane w 1881 roku miało 100 m długości, ale podczas II wojny światowej zostało zniszczone. Obecne, oddane do użytku w 1971 roku, jest zarazem najdłuższą żelbetową budowlą w Polsce - jego szerokość wynosi 9 m, a długość 220 m. Można z niego podziwiać m.in. pobliską latarnię morską.

Do lokalnych zabytków należy też wybudowany w XVIII wieku wojenny fort, który miał bronić miasto przed najeźdźcami. Pomimo jego ogromnych zniszczeń w 1945 r. zachowało się do dziś wiele obiektów stanowiących elementy dawnej twierdzy.

Kołobrzeg to również miasto portowe. Podczas Dni Morza można tutaj zwiedzić m.in. zacumowane do nabrzeża okręty wojskowe. Rozrywką dla turystów są też rejsy wycieczkowe organizowane na statkach i żaglowcach. Działa tutaj również m.in. port handlowy, jachtowy oraz przystań pasażerska. Warto odwiedzić również port rybacki, zmodernizowany w ostatnich latach z unijnych  środków, gdzie można codziennie kupić świeże i wędzone ryby prosto z kutra.

Z kolei w centrum miasta znajdziemy perły miejscowej architektury: ratusz i bazylikę, oraz sklepy, kawiarnie i restauracje. Wiele rozrywek czeka na turystów również w pasie nadmorskim obejmującym park, dzielnicę uzdrowiskową i promenadę. Znajdują się tutaj korty tenisowe, kręgielnia, amfiteatr sporo lokali gastronomicznych i sklepy z pamiątkami. Nie brakuje tutaj również dobrych restauracji. Do kurortu co roku przyciągają także cykliczne imprezy i wydarzenia m.in. Światowy Festiwal Morsowania (styczeń), Ultramaraton Szczecin-Kołobrzeg (czerwiec), odbywające się w wakacje Suspense Film Festival oraz muzyczne wydarzenia Sunrise Festival i RCK PRO JAZZ Festiwal, oraz Forum Ekologiczne (wrzesień).

Rosnące zainteresowanie turystów przekłada się też na kolejne duże inwestycje w mieście.  Władze miejscowości kontynuują rozbudowę infrastruktury turystycznej. Niedawno przyszła kolej na przebudowę promenady.  Obejmuje ona trasę spacerową w uzdrowiskowej strefie „A”, modernizację ciągów pieszych i rowerowych. Całość dopełniła zieleń, mała infrastruktura, plac zabaw, ławki, miejsca dla cyklistów oraz nowe oświetlenie. Promenada jest obecnie najdłuższym ciągiem pieszym nad polskim morzem.

Na aktywny wypoczynek stawia nie tylko miasto, ale również gmina Kołobrzeg, która zdecydowała się zainwestować w budowę kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych. 

Obecnie miasto przeżywa okres szczególnie dynamicznego rozwoju. Ukończony został też ostatni etap kołobrzeskiej obwodnicy wznoszony w ramach budowy drogi ekspresowej S-6. 

Kołobrzeg to zatem wyjątkowe miejsce. Można tutaj nie tylko podreperować zdrowie, ale także aktywnie spędzić czas, poznając szeroką ofertę lokalnych atrakcji.