Inwestor i sposób finansowania inwestycji - 11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu - cz.1/11

Rozpoczynamy cykl edukacyjny "11 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu w condohotelu". Będzie to zestawienie kilkunastu aspektów w formie krótkich artykułów, które zainteresowany chcący zakupić apartament ze stałą stopą zwrotu powinien wziąć pod uwagę. Niektóre będą zapewne dość oczywiste, inne mniej. Na koniec cyklu wszystkie wskazówki zbierzemy w jeden artykuł, poszerzający nieco tematykę. Mamy nadzieję, że wskazówki przyczynią się do podjęcia dobrej decyzji zakupowej. Zapraszamy do lektury - dziś #1 - Inwestor i finansowanie inwestycji.

Inwestor (deweloper realizujący inwestycję) i jego doświadczenie ma duże znaczenie dla powodzenia procesu budowlanego. Zwróć uwagę, czy:

  • jest to pierwsza czy kolejna już realizacja inwestora - im dłużej funkcjonuje on na rynku, tym lepiej, choć oczywistym jest, że każdy kiedyś przeprowadził pierwszą realizację. Inwestycje "młodych" deweloperów będą też najprawdopodobniej bardziej korzystne cenowo właśnie z tego względu;

 

  • czy deweloper budował już inne projekty o podobnym przeznaczeniu - czy ma doświadczenie w realizacji condohoteli lub hoteli, a nie np. osiedli mieszkaniowych. Inwestycje hotelarskie rządzą się zupełnie innymi prawami, niż mieszkaniowe - hotel powinien być zaprojektowany w taki sposób, by spełniał oczekiwania gościa docelowego, ale także wymogi formalne kategoryzacji hoteli (jeśli obiekt ma być kategoryzowany, czyli otrzymać określoną liczbę gwiazdek) czy sieci franczyzowej (często międzynarodowe sieci hotelarskie mają wyższe wymagania, niż te związane z kategoryzacją). Pamiętaj jednak, że rynek condohoteli w Polsce jest stosunkowo młody a pierwsze obiekty tego typu były budowane kilkanaście lat temu. Mamy więc niewielu inwestorów w kraju mogących poszczycić się dużym doświadczeniem w tym segmencie rynku;

 

  • jak finansowana jest inwestycja - czy są to środki własne dewelopera (bardzo rzadko), środki nabywców, środki pochodzące z emisji obligacji korporacyjnych czy może kredyt bankowy. Wbrew opinii niektórych nabywców, budowa ze środków pochodzących z kredytu jest zwykle najbezpieczniejszą formą dla kupujących. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do finansowania projektów, więc przejście pozytywnej analizy bankowej jest sygnałem dla kupującego, że inwestycja uznana została za optymalne zabezpieczenie hipoteczne. Nie jest to oczywiście żadnym gwarantem bezpieczeństwa ani sygnałem, że pozostałe formy finansowania nie są prawidłowe - są zresztą dużo częściej stosowane.

W kolejnym odcinku cyklu poruszymy kwestię operatora hotelowego.

Mamy nadzieję, że pomagamy Ci w dobrym wyborze. Jeśli uważasz nasze artykuły za wartościowe, polub naszą stronę na facebooku, dołącz do naszej grupy lub zapisz na cotygodniowy newsletter. Zapraszamy!

O autorce artykułu:

Barbara Wysocka, Prezes Zarządu Property & Homes Sp. z o.o.

Barbara Wysocka

Założyciel Property & Homes Sp. z o.o.

Sprzedażą nieruchomości zajmuje się od 2007 roku, w tym od sześciu lat głównie apartamentów wakacyjnych. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, ukończyła kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z nieruchomościami i hotelarstwem. Pośredniczyła w sprzedaży setek apartamentów pomagając w transakcjach w największym biurze nieruchomości w Polsce jako kierownik oddziału. Pracowała w Poznaniu, na Śląsku i w Warszawie, obecnie od kilku lat skupia się na terenie nadmorskim i pasa górskiego. Pasjonatka sprzedaży nieruchomości i nowych rozwiązań marketingowych. Prywatnie miłośniczka kajaków, długodystansowych marszy na orientację i kotów :)